26. září 2010

Přijímací pohovory jsou vizitkou firmy

Z povahy mého stylu práce se často účastním různých přijímacích pohovorů či výběrových řízení. Přijde mi, že mnoho firem si neuvědomuje, že i takový přijímací pohovor je vizitkou resp. reklamou dané firmy. Přeci to není jen o tom, že někdo hledá nějakou práci, ale i o tom, že nějaká firma chce najít toho nejlepšího spolupracovníka.

Hlavním důvodem k napsání tohoto příspěvku je časté překvapení z průběhu náboru nových spolupracovníků. Překvapuje mě toho více:

  • o smyslu vstupních testů zde nechci polemizovat, ale spíše nejsem jejich zastánce, protože si myslím, že mají malou vypovídající hodnotu. Teď neřeším, zda se mi to libí nebo nelíbí z pozice uchazeče, ale někdy i stojím na druhé straně barikády a mám možnost si vybírat spolupracovníky či rozhodovat o přijetí nových zaměstnanců.

  • pokud tedy vstupní testy ano, pak bych očekával, že budou nějak relevantní k mým odborným zkušenostem a k práci pro firmu. Co si mám myslet o otázkách typu "K čemu jsou dobré anotace?", "Kdy je vhodné použít databázový trigger?", "Porovnání rozhraní a tříd z pohledu dědičnosti" nebo otázky na Swing, když mě firma žádá o spolupráci na webovém projektu? Nikdy jsem takové testy neodmítl, vždy to beru jako takovou výzvu, ale ještě jsem se pro žádnou takovou firmu nerozhodl.

  • čekání na pohovor, odbíhání od pohovoru, vyřizování telefonátů apod. jsou věci, které mi vadí při jakémkoliv jednání a zde dvojnásob.

  • role pracovních agentur je pro mě často velmi záhadná, ale je víceméně jasné, že je jim jde jen o peníze. Z mého pohledu žadatele o práci jsem ještě nepřišel na žádnou výhodu, kterou mi agentury poskytují - ozvou se vždy jen tehdy, když něco potřebují, když mě chtějí poslat na nějaký pohovor, ale když já občas něco potřebuji nebo hledám, tak většinou bez výrazného zájmu. Také mi vadí, že je v agenturách velmi velká fluktuace lidí. Pak mi každý půlrok volá někdo jiný, neexistuje žádné osobnější pouto.


Naštěstí převládají příjemné pohovory, kdy se cítím spíše jako možný budoucí partner než někdo, kdo žádá o práci. Nejednou se mi stalo, že jsme přeskočili technickou část pohovoru z důvodu přečtení mého blogu - to pak jsem vždy velmi potěšen.

Většina věcí je o lidech samotných, takže těžko soudit celou firmu podle pár lidí, se kterými se člověk potká, ale na druhou stranu také vím, že "špatní" mají tendenci spolupracovat se "špatnýma" a "dobří" s "dobrýma".

Ještě přidávám odkaz na dva pěkné články k tématu - Getting Hired, první a druhý díl.

4 komentáře:

f3z0j řekl(a)...

Pridam treti odkaz - Ten Ways to Screw Up an On-Site Interview

Anonymní řekl(a)...

Pracovni agentury jsou dobre pokud se hlasis na misto se kterym nemas zadne zkusenosti. Treba co s tyce platu. Oni za prve vedi kolik ta firma je ochotna dat a za druhe vedi kolik po nich chce vyznamna cast uchazecu ktera pres ne prosla. Kdyz si reknes nejaky plat ktery by te znevyhodnotil (at mensi nebo vetsi) tak oni ti to reknou, coz zamestnavatel neudela.

Standa řekl(a)...

Takže agentura je vlasně dobrá pouze pro čerstvé absolventy a lidi bez jakékoliv praxe nebo kontaktů. Pochybuji o tom, že člověk, který se ve svém oboru již nějakou chvíli pohybuje, neví, o kolik by si měl říci.

Cyril řekl(a)...

vstupni testy jsou IMHO vhodne, kdyz se berou jako vychozi bod odborneho pohovoru. Bez nej nepoznas, jak je dany clovek schopen resit problemy a jak se mi s nim o nich diskutuje...