26. září 2010

Bude Oracle pro Javu přínosem? - výsledky

I'm back :-). Mám za sebou na dovolené a práci bohaté léto, takže jsem neměl moc času na psaní. Také se ale musím přiznat, že na mě padla tak trochu "autorská krize", a že jsem rád, že jsem za těch pár měsíců mohl nabrat novou energii a nová témata. I když práce na podzim bude hodně, tak i přesto bych rád sem tam něco napsal ...


Před pár měsíci skončila poslední anketa na tomto blogu s těmito výsledky (celkem hlasovalo 59 lidí):

  1. Ne (37%)
  2. Ano (30%)
  3. Nevím (20%)
  4. Nic se nezmění (11%)

Já osobně jsem hlasovalo pro "Ne" a myslím, že události v posledních měsících tomu jednoznačně napovídají. Oracle byla, je a bude firma primárně zaměřená na peníze. To je asi většina firem, jinak by bylo asi něco špatně, ale u jiných firem to není tak okaté, není to tak na první pohled vidět. Co jiného si mám myslet o žalobách na Android? Co si mám myslet o posledním vývoji JDK a Javy samotné? (pozn. do teď si pamatuji, jak se Sun dušoval po vydání Javy 5, že nyní budou každé dva roky nová verze JDK ...)

Je pravda, že se na celou věc koukám z pohledu normálního programátora, kterého asi nejvíce zajímá samotná Java a co s ní bude do budoucna. Kdybych se na to koukal jako nějaký manažer nebo obchodník, tak bych to asi viděl zase jinak. A nebo prostě má Oracle špatný marketing a pověst ve srovnání s ostatními podobnými hráči.

Na druhou stranu se musím přiznat, že od samotné Javy už toho moc neočekávám. Dnes samotná Java nic není. Javovská platforma je dnes takový ekosystém všech možných knihoven, frameworků a dynamických jazyků, které mají to společné, že mohou běžet v JVM. Proto nemá cenu do jazyka Java přebírat všechny možné vychytávky z jiných jazyků, ale spíše se snažit o udržení přehlednosti a jednoduchosti jazyka. Když se podívám na seznam plánovaných vlastností, tak já osobně bych nejvíce uvítal nativní podporu modularizace přímo na úrovni JVM a integraci knihovny JODA pro lepší práci s datumem a časem. Některé zbylé věci mi přijdou jako "nice to have" (např. strings in switch, Automatic resource management, The fork/join framework), ale jiné bych prostě do Javy už nedával (např. closures, Diamond operator, Annotations in more places).

Jsem toho názoru, že Java jako jazyk má nejlepší léta za sebou a nemá nyní cenu se snažit dohánět ostatní nové moderní jazyky. Já programuji v Javě skoro deset let a vždy jsem nejvíce oceňoval jednoduchost, přehlednost a stabilitu jazyka, širokou komunitu, velké množství informací a možnost volby a výběru a nikdy jsem si moc nestěžoval, že by se mi něco psalo nějak špatně, že by se to mohlo psát lépe.

Co ale vidím pozitivně je to, že Java tu bude ještě hodně dlouho, protože Oracle je na Javě výsostně závislý, a proto se nebojím toho, že by během pár let padla v zapomnění. Takže ještě pár let budu programovat a pak už snad budu rentiér :-).

2 komentáře:

v6ak řekl(a)...

Též doufám, že hlavní vylepšení bude v JVM a API a jazyk Java bude na druhé koleji. Už nevěřím v nějaké zásadní vylepšení tohoto jazyka, spíše hledám náhradu (Scala, Mirah, JavaFX Script, ...)

Pepa řekl(a)...

To je zajimavy napad, jeste par let programovat a pak byt rentierem :)