20. srpna 2011

Znáte SPL (Software Product Line)?

SPL je zkratka pro Software Product Line. Jedná se o styl vývoje podobný tomu, jak se vyrábí mobily nebo auta. Není to tedy vhodné pro jednorázové projekty, ale spíše pro produkty - firma má představu, jaký produkt nabízet na trhu, navrhne možné varianty a ty se pak snaží nabízet zákazníkům.

Je to opravdu hodně podobné výrobě aut. Výrobci znají segment cílových zákazníků, ví, že to například směřujeme na střední vrstvu, která si ráda připlatí za navigaci, tempomat, xenony, automatickou převodovku atd. Je tedy nutné navrhnout takový výrobní proces resp. architekturu auta, aby toto všechno šlo zákazníkovi dodat, ale klidně s určitými omezeními, např. pokud tempomat, tak ano, ale pouze s aut. převodovkou. I u aut může chtít někdo něco opravdu speciálního, co v nabídce automobilky není - pak osloví třeba nějaký specializovaný servis, který mu upraví motor dle jeho přání. To už ale je něco opravdu specifického a zákazník musí počítat s tím, že si to také pořádně zaplatí.
Automobilka nevidělá tím, že prodá jedno, dvě auta, ale třeba až tisíc, kdy se ty náklady na vývoj a implementaci vrátí.

Zpět k SPL. My nenavrhujeme auto, ale produkt, o kterým si myslíme, že ho máme komu nabídnout a nabídku opakovat. Musíme vědět možné variace a závislosti mezi nimi, tak abychom nenabízeli jeden uzavřený produkt, ale aby si zákazník mohl vybrat - chcete Oracle nebo MS SQL? Chcete zabezpečení přes HTTP, NTLM nebo OpenID? Chcete systém nasadit na vlastní server nebo na náš server nebo do cloudu? Naopak není třeba nutné, aby zákazník měl mít možnost vybrat jaký DMS systém chce - u auta si také nemůžete vybrat z více podvozků.

Asi nejvíce se mi ze SPL líbí přístup k vytváření interních megalomanských frameworků - budu citovat "Rather than put general software components into a library in the hope that opportunities for reuse will arise, software product lines only call for software artifacts to be created when reuse is predicted in one or more products in a well defined product line."

Pokud si o tom chcete přečíst více, pak doporučuji následující zdroje:


Žádné komentáře: