8. ledna 2009

Spring certifikace

Mám to! :)

Tento týden jsem napsal testy a získal certifikaci "SpringSource Certified Professional".

Rád bych se s vámi podělil o nějaké mé postřehy či zkušenosti z přípravy a samotného testu.

Člověk musí nejdříve získat "povolení", aby vůbec mohl dělat testy. Povolení lze získat buď tím, že budete absolvovat jejich kurzy na Core Spring a nebo, že prokážete vaší zkušenost se Springem. Já jsem se vydal tou druhou cestou - přišel mi ze SpringSource formulář k vyplnění, na jehož základě mi pak poslali číslo kupónu, které jsem následně použil u certifikační agentury. V dotazníku se mě například ptali na mé dosavadní zkušenosti se Springem na projektech (musel jsem uvést nějaké referenční osoby jak z mé firmy, tak od zákazníka, pro jakého zákazníka to bylo, jaké části Springu jsem využil, jaké jiné open-source knihovny jsem použil), zda nějak přispívám do Spring komunity, zda nějak pomáhám v osvětě Springu apod. Celkově jsem z toho měl pocit, že si tak nějak dělají přehled o tom, na co se vlastně Spring používá, pro jak velké zákazníky a kdo vlastně žádá o tu certifikaci. Nemám žádnou zpětnou vazbu, že by byl někdo z mnou uvedených lidí kontaktován za účelem ověření informací. Doposud jsem dělal pouze certifikace u Sunu, proto mě toto celkem zaskočilo, nicméně jsem prošel a mohl jsem na zkoušku.

Ukázkové testy jsem nenašel žádné (ani na černém trhu :) ) a musel jsem si vlastně vystačit jen s dokumentací od Springu - JavaDoc a referenční dokumentace. SpringSource nabízí přehled oblastí k certifikaci a nějaké ukázkové otázky z testu - sice tam nejsou stejné odpovědi jako v reálném testu, ale otázky tak nějak sedí, bohužel jen tak ze třech oblastí. Ještě jsem našel nějaké podklady zde, ale to je spíše přehled nějakých základních termínů.

Samotný test má 50 otázek, je na to 90 minut. Každá oblast má pět otázek, což aspoň pro mě nebylo zrovna příjemné, protože o Spring Core nebo o Spring MVC toho vím hodně, ale takové JMX nebo JMS jsem nikdy moc (bohužel) nepoužíval. Vše ale mělo stejnou váhu. Také jsem se dost bál všech těch názvů tříd a rozhraní, které Spring má. Teď již vím, že jsem se spoustu věcí učil zbytečně, je opravdu potřeba znát jen ty hlavní, jako např. JdbcTemplate, HibernateDaoSupport, JmsTemplate atd. Otázky byly hodně zaměřeny na obecné znalosti spojení Springu a dané technologie (např. v čem všem mi může pomoci Spring ORM modul při práci s Hibernate), na často používané termíny (např. definice advice nebo aspektu) a někdy i na samotné technologie (např. jaké komunikační protokoly jsou definovány ve specifikaci JSR-160 pro JMX?). Je pravda, že někdy jsem se musel podívat i do jiné dokumentace než od Springu.

Kdo už někdy psal nějaké podobné testy, tak ví, že je potřeba si dát pozor na každé slovíčko, jak v otázce, tak v odpovědích. Každá otázka měla žádnou, jednu nebo všechny správné odpovědi.


PS: Někde jsem našel, že letos přibudou ještě další certifikáty:

  • SpringSource Web Technologies Professional
  • SpringSource Advanced Methodologies Professional
  • SpringSource Integration Professional
  • SpringSource Application Management Professional

6 komentářů:

Peter's Java Blog řekl(a)...

Gratuluji (tiše závidím). Taky jsem o této zkoušce uvažoval, ale informací o ní bylo tak málo, že jsem ji odložil, až se trochu proflákne - vyjde knížka, ukázkové testy atak.

banter řekl(a)...

Závidím odvahu jít na zkoušku, na kterou nejsou ukázkové testy...
Certifikát springu mě láká víc než ten od sunu

Petr Jůza řekl(a)...

Zkoušku jsem dělal v S-Compu v Praze a co mi říkala ta paní, tak jsem byl u nich první na tuto zkoušku - to bylo i poznat podle toho, že vůbec nevěděla co s tím číslem kupónu :). Pak je možné využít ještě asi další 4 společnosti pro tuto certifikaci.

Mám již i nějakou zkušenost z uplatňování certifikátu při pohovorech - hodně lidí zná Spring (framework hlavně), ale když se uvede "SpringSource", tak to trkne jen opravdu ty znalé.

Marian P řekl(a)...

Gratulujem.
a čo certifikácie bez praxe?:) je nejaké minimum skúseností, alebo je to o čom si písal len anketa zo strany Springsource?

Marián

Petr Jůza řekl(a)...

Bez praxe se Spring frameworkem si to nedovedu představit. I když ještě více je nutná obecná praxe z vývoje JEE.

Teď už asi nebude problém sehnat testy a naučit se je, ale bez toho ta praxe je potřebná.

Marian P řekl(a)...

ono je asi celkovo spring bez praxe ako naučiť sa karate len z knihy ;-)
Dík